aktuality kto sme čo chceme pridaj sa k nám kontakt

naše projekty

Požičovňa pomôcok Knižnica na korze Stolpersteine Nevhadzujte reklamu Rozhľadňa v lesoparku Vstup do lesoparku Mestské zásahy Prievidza

Obete holokaustu v Prievidzi pripomínajú kamene, o ktoré sa potknete!

23.09.2017 - Pamiatku jednej prievidzskej rodiny, takmer celej vyvraždenej počas druhej svetovej vojny, pripomínajú kamene Stolpersteine. Prievidza sa tak vďaka iniciatíve Spolu sme Prievidza stáva prvým mestom na hornej Nitre, ktoré sa už druhýkrát zapojilo do celosvetového projektu nemeckého umelca Guntera Demniga.

Pamätné kamene Stolpersteine, alebo kamene, o ktoré sa potknete, sú dlažobné kocky s mosadznou tabuľkou na povrchu vsadené do chodníka pred domom zavraždeného. Vytvárajú malý pamätník, ktorý ľudí upozorní na zločiny druhej svetovej vojny a symbolicky spojí obete s ich posledným domovom. Zároveň chodcom dáva možnosť stotožniť sa s obeťami a čítaním textu sa symbolicky pokloniť ich pamiatke.

„Čas ani skutky nevezmeme späť. To, čo však môžeme urobiť, je nezatvárať oči pred minulosťou, ktorej sme boli súčasťou. Mať pevný postoj plný ľudskosti, pretože tolerancia, porozumenie je podstatou človečenstva,“ hovorí Michal Dobiaš, predseda združenia Spolu sme Prievidza, ktoré už druhýkrát v priebehu dvoch rokov realizuje projekt Stolpersteine v Prievidzi.

Na Námestí slobody v Prievidzi bolo v sobotu, 23. septembra 2017, umiestnených celkom 15 pamätných kameňov. Sú venované pamiatke rodiny Steinerovcov. Napriek tomu, že v Prievidzi žili len niečo cez dve desaťročia, stali sa významnou meštianskou rodinou. Hlava rodiny, pôvodom zo Šútoviec, sa do Prievidze prisťahovala v roku 1903. Bol obchodník a jeho podnikateľský talent zdedili všetky deti. Každý zo synov a dcér sa úspešne venoval podnikateľskej alebo obchodnej činnosti. Vo svojich odboroch mali úspech, dokonca ich možno nazvať priekopníci. Úspešné pôsobenie Steinerovcov v Prievidzi, žiaľ, skončilo tragicky. Takmer celá rodina zahynula v koncentračných a vo vyhladzovacích táboroch.

Dnes je najstaršou žijúcou členkou rodiny Steinerovej pani Ing. Rozália BECKOVÁ z Prievidze, ktorá prežila časy najväčšej slávy, ale i najväčšieho utrpenia svojho rodu.

Dodnes bolo v Európe osadených 63 tisíc kameňov, no na Slovensku sa do projektu zapojilo len niekoľko miest. Vďaka iniciatíve občianskeho združenia Spolu sme Prievidza sa kamene Stolpersteine nachádzajú aj v Prievidzi. V roku 2016 ich bolo položených 8, v tomto roku ich bolo osadených 15. Spolu ich je na Slovensku osadených ku dnešnému dňu 113.